Які категорії підприємців зобов’язані встановлювати РРО

ПРРО

Чинне законодавство України встановлює обов’язок для функціонуючих підприємців використовувати в своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій. Мета таких дій – легальна робота бізнесу, яка дозволяє за рахунок сплати податків та зборів наповнювати бюджет країни. Найпопулярніший варіант такого формату фіскалізації – це програмний РРО для ФОПів, який надає можливість виконувати свої зобов’язання перед державою за допомогою простого мобільного застосунку та смартфону, планшету.

Що таке ПРРО

ПРРО – це сучасний доступний різновид РРО для бізнесу. Сам РРО – це реєстратор розрахункових операцій, які здійснюються між продавцем та споживачем товарів, робіт, послуг. За рахунок використання РРО бізнес відображає фактично всі свої операції з отримання доходу. Це дозволяє йому в повному обсязі нараховувати та сплачувати свої податкові зобов’язання. Прикладом РРО є касовий апарат в класичному варіанті, який встановлюють в магазинах, торгових центрах тощо.

Використання та обслуговування РРО не таке вже й дешеве, тому незавжди доступно для фізичних осіб-підприємців. Необхідно придбати сам апарат, техніку для його обслуговування. Додатково ще знадобиться програмне забезпечення, послуги з ремонту, періодична заміна.

ПРРО – сучасний варіант РРО. Це певна програма, яка встановлюється на смартфон, планшет або комп’ютер з мінімальними технічними вимогами. Вона виконує аналогічні РРО функції. Деякі застосунки надають користувачам навіть більш розширений функціонал.

Результатом роботи як РРО, так і ПРРО є фіскальний чек. І якщо при використанні РРО можливий єдиний варіант його надання покупцеві – в паперовому вигляді, то при застосуванні програмного реєстратора, наприклад Checkbox, фіскальний чек можливо надати й в електронному форматі. Документ відправляють на пошту, будь-який месенджер. Всі операції проходять автоматичну фіксацію в податковій службі.

Категорії ФОП, для яких застосування ПРРО обов’язкове

Законодавство України чітко регламентує перелік підприємців, які в обов’язковому порядку повинні використовувати РРО. Це:

  • ФОП 2 та 3 групи, ФОП 4 групи (встановлені деякі винятки);
  • ФОП, які працюють на загальній системі оподаткування;
  • ФОП, які за рахунок продажу товару чи надання послуг отримують платіж в готівковій формі (винятком є підприємці 1 групи);
  • ФОПи, які реалізують товар в інтернет-магазинах з подальшим отриманням виручки у вигляді готівки з залученням у процес торгівлі пошти чи кур’єрів.

Саме тому так важливо використовувати ПРРО для салонів краси, ресторанів, розважальних закладів, торгових фірм тощо.

Окрім того, що закон визначає перелік категорій ФОП, для яких в обовязковому порядку необхідно застосовувати програмне РРО, додатково є операції, при яких бізнес незалежно від категорії ФОП та системи оподаткування також повинен використовувати реєстратор. Такими операціями є наступні:

  • оплата за товар з використанням кредитних коштів або з застосуванням послуги розстрочки;
  • оплата в онлайн режимі із застосуванням системи еквайрингу;
  • оплата товару чи послугу в онлайн режиму через сайт ФОПа із застосуванням еквайрингу.

Штрафи та відповідальність за незастосування ПРРО

До недавніх часів ФОПи могли працювати без РРО і відповідних штрафних санкцій за порушення. Причина – початок війни. Але вже починаючи з осені 2023 року такі послаблення анульовано. За роботу ФОПів без РРО передбачено наступні штрафи:

  • 100% від вартості товару чи послуги, які надані споживачеві без застосування ПРРО при умові, що порушення здійснено вперше;
  • 150% вартості товару чи послуги, які надані споживачеві без застосування ПРРО при умові, що порушення здійснено не вперше (штраф за кожне наступне порушення).

Послаблення встановлені для ФОПів 2 та 3 групи на єдиному податку. Для них штраф встановлено на рівні 25 та 50% від вартості товару чи послуги, які надані споживачеві без застосування ПРРО відповідно за перше та наступне порушення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 + twenty =