Амбліопія у дітей: як змусити ліниве око працювати

Стан, коли око з якихось причин не вміє бачити, називається амбліопією. Наскільки це захворювання серйозне, на що впливає, як його лікувати – про це та інші важливі моменти розповідає лікарка дитячого відділення офтальмологічного центру “Ексімер” Наталія Свіщова.

Чому виникає амбліопія у дітей

У більшості випадків захворювання виникає у дитячому віці вторинно – внаслідок вроджених вад або після травми, яка порушує прозорість середовища ока. Якщо це вроджена особливість, то часто хвороба розвивається в результаті косоокості, причому на оці, що косить. 

Бінокулярна амбліопія буває через порушення рефракції – нескоригованого астигматизму, міопії чи гіперметропії. 

Анізометропічна форма захворювання з’являється внаслідок різниці зору, коли на одне око бачить добре, а інше – погано. Тоді мозок починає ігнорувати сигнал від ока з гіршим зором і з часом забуває, як це – чітко бачити. 

Дуже рідко у маленьких пацієнтів трапляється вторинна амбліопія на фоні стресу. В цьому разі офтальмолог працює разом із дитячим психологом. 

Важливо: будь-який вид амбліопії найкраще лікується в молодшому віці, тому не зволікайте з візитом до лікаря!

Як батькам зрозуміти, що в малюка ліниве око

Щоб виявити та правильно скоригувати захворювання, потрібно вчасно обстежити дитину:

  • найперший огляд має бути до року, щоб виключити вроджені вади; 
  • якщо в малюка все в порядку й лікар не назначив інших візитів, то наступний, плановий, бажано робити у 2,5-3 роки. У цьому віці дитина вже починає розмовляти й може чітко зорієнтувати офтальмолога стосовно гостроти зору;
  • перед школою;
  • коли спостерігаєте незвичну поведінку: дитина не помічає якихось дрібних об’єктів, не хоче вчитися, наприклад, писати букви – можливо, вона їх просто не бачить;
  • малюк почав погано бачити через стресову ситуацію.

Важливо: пам’ятайте про зв’язок косоокості з амбліопією. Іноді батькам однорічки повідомляють, що в нього косина, але поки не має підстав хвилюватися й щось робити. Однак, коли ви помічаєте, що в немовля при народженні неправильне положення очей або немає червоного рефлексу при фотографуванні у приміщенні, це сигнал, що дитину слід обстежити раніше планового огляду.

Чим загрожує ігнорування проблеми

На жаль, малюк, в якого є вроджена особливість будови ока, ніколи не скаржитиметься, що його очі погано або по-різному бачать. Він вже народився з таким зором, тому й не відчуває проблеми. Тож виявити амбліопію можна тільки на медичних оглядах. 

Якщо батьки пропустили це захворювання або вперше обстежили дитину аж перед школою, бо вона ні на що не скаржилася, то в неї можуть бути проблеми з орієнтацією у просторі чи сприйняттям об’ємності об’єктів. Адже коли одне око ліниве, то зазвичай порушується бінокулярність зору.

При амбліопії на обох очах обов’язково відбуватиметься зниження зору. Дорослі можуть не здогадуватися про це, але їх мають насторожити деякі особливості малюка: він відмовляється малювати, гратись із дрібними предметами, не помічає якихось деталей. Часто на прийомі у лікаря звучать такі формулювання: “ми не любимо пазли, не любимо малювання”. А все тому, що в дитини є порушення рефракції , тому гірший зір зблизька. 

Через потребу бачити дрібні елементи вона не сприймає ілюстративний матеріал, батьки ж вважають, що їхньому чаду це просто нецікаво. Тож в результаті інформація з навколишнього світу буде засвоюватися не так ефективно.

Важливо: чим старша дитина, тим важче амбліопія піддається лікуванню. При амбліопії мозок ігнорує зображення від лінивого ока, бо для нього картинка недостатньо чітка та якісна. Проте саме в дитячому віці мозок найбільш гнучкий, тож вилікувати хворобу можна легше і швидше. Коли проблема виявлена у дошкільному віці, юний пацієнт краще сприймає першу корекцію.

Як змусити ліниве око бачити

Якщо амбліопія пов’язана з різницею в зорі або порушенням рефракції, то найпершим методом позбутися захворювання є носіння окулярів. Не треба їх боятись, навпаки, це перший крок до лікування. 

Коли причиною лінивого ока є косоокість, необхідно прибрати косину. За рефракційної косоокості допоможуть окуляри, у старшому віці – лінзи, які дають гарну гостроту зору.

В разі косоокості, не пов’язаної з рефракцією, лікар спочатку рекомендуватиме хірургічне втручання. А потім оклюзію – закривання ока, яке не косить, щоб стимулювати те, що косило весь цей час. 

Якщо амбліопія виникла вторинно після травми, бо порушилася прозорість середовища, то спершу робиться хірургія травми, а для підняття гостроти зору призначається оклюзія й апаратне лікування. 

Важливо: лікування завжди призначається індивідуально залежно від ступеня, виду й причини виникнення лінивого ока. 

Ортоптика та плеоптика у допомогу!

На щастя, в молодшому віці, до 9 років, амбліопія найефективніше долається. В цьому допомагають процедури ортоптичного лікування: апаратний метод спрямований на підвищення гостроти зору.

Які методики застосовуються:

  • лазерна біостимуляція; 
  • інфрачервоний лазер;
  • амбліокор.

Апаратне лікування проводиться під наглядом офтальмолога чи медсестри. 

Важливо: завдяки вчасно розпочатій терапії на фоні адекватної корекції окулярами чи лінзами зазвичай досягаються гарні результати. Проте велика відповідальність за ефективність лікування лягає на плечі батьків. Якщо є різниця в зорі й офтальмолог призначає оклюзію ока, потрібно перетворити цей момент для дитини на рутинний ритуал, як чищення зубів. Необхідно щодня закривати око, дотримуючись усіх рекомендацій лікаря.

Скільки може тривати лікування

Все залежить від ступеня амбліопії – середнього чи високого та від віку, коли починається лікування. Як вже зазначено, в дошкільному віці це швидший процес, а от після 9-10 років він може тривати і 5, і 7 років, аж до повноліття. 

В разі різниці зору офтальмолог вилікує тільки амбліопію, але не позбавить наявної різниці, тож дитина має й надалі користуватися окулярами або лінзами.

Важливо: не пропускайте профілактичні огляди, які проводяться до року й у 2,5-3 роки, бо це найважливіші візити до офтальмолога. Вчасно виявлена й скоригована проблема дає змогу повністю позбавитися від хвороби. Якщо ж амбліопію вперше виявляють вже у підлітковому віці, після 12-15 років, то вірогідність її вилікувати досить низька.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 × один =